NB! Lelunurk.ee toodetelt on juba maha arvestatud 10% soodustus koodiga “TEGEVUSTE”.

kujundimang-tastaro-beleducKuidas õpib laps vahet tegema väiksel pallil ja mandariinil? Kuidas eristab laps villast sokki tavalisest sokist? Lisaks nägemismeele kasutamisele on kahe eseme eristamiseks vajalik hästi arenenud kompimismeel, mida saab arendada just selle kujundimänguga. Lapsed õpivad mängus sobitama kujundeid ja nende erinevaid vorme, kasutades rohkem kompimismeelt, kui tavalise pusle panemisel, sest kokkusobivaid kujundeid tuleb leida koti seest katsumise teel. Lisaks on selle mängu suur eelis puslede ees see, et lapsed ei saa õigeid vastuseid nii kergesti pähe õppida ja mängu arendav efekt kestab kauem.

kommimang-candy-beleducTäna sööme komme, homme sööme komme… Selles mängus komme küll päriselt süüa ei saa, aga mängulusti jagub küll erinevas vanuses lastele. Pere noorimate lastega mängides võib esialgu täringud täitsa mängust kõrvale jätta ning paluda lapsel leida näiteks kõik triibulised või täpilised kommid. Erinevate valikute seest ühe kindla mustriotsimine arendab lastes hästi sorteerimisoskust. Edaspidi võib mängu kaasata juba ühe täringu, et veeretamise järgselt otsida sama värvi komm mis täringul näidatud. Sellise mängu puhul peab laps juba rohkem tegevusele keskenduma ja meeles pidama, mis värvi kommi otsida tuleb. Suuremate lastega mängides kasuta kahte või kolme täringut korraga. Mida rohkem täringuid mängu võtad seda keerukamaks ülesanne muutub. Laps õpib mängu käigus keskendumisoskust, areneb tähelepanu ja püsivus. Selleks, et värvilised kommid koduse laua või põrandapinna pealt hästi eristuks on mänguga kaasas ühevärviline riidest alus.

puidust-saabas-melissa-dougIgapäevaelus vajaliku paelte läbi aukude ajamise ning lipsu sidumise oskust omandades arenevad lapse peenmotoorika (näpuosavus), silma ja käe koostöö ning täpsus. Laps õpib planeerima ja järjestama tegevuseks vajalikke liigitusi ning arenevad keskendumis- ja tähelepanuvõime. Vahva saabas on parajalt raske ja ei liigu paeltega pusimise käigus eest ära.

 

 

kella-oppimise-mang-melissa-dougKella tundmine on üks äraütlemata hea ja oluline oskus. See annab lapsele arusaamise, millal mingi sündmus toimub ja vähendab ebamäärasust ja segadust, mida võib tekitada väljend “varsti”. Millal tuleb ema või isa mulle lasteaeda järele? Millal algab minu trenn? Kooli minevale lapsele on kella tundmine hädavajalik. Paljudele lastele on saab esmalt selgeks digitaalne kellanäit, seda näeme ju kõige sagedamini näiteks digiseadmete ekraanidel. Seieritega kell jääb sageli mõistatuseks ja siin tulebki appi kella õppimise mäng. Kella tundmine võimaldab lapsel oma päevategevusi paremini planeerida ja tekib mõistmine, kui palju mingisugusele tegevusele aega kulub. Kella tundma õppides areneb lapse tähelepanuvõime, keskendumine ning mälu.

loogikamang-cubissimo-djecoKas mäletate veel seda vahvat ja lausa sõltuvust tekitavat mängu Tetris? Mis oleks, kui saaksid seda lapsega mängida väljaspool ekraane ja mängukonsoole? “Cubissimo” on kolmemõõtmeline kujundimäng, kus tuleb ülesandekaartide järgi õiged klotsiplokid omavahel kokku panna. Mäng arendab ruumilist taju, abstraktset mõtlemist, tähelepanu, keskendumist, aga ka täpsust ja motoorikat. Mängu saab kasutada pere eri vanuses lastega pikka aega, sest ülesandekaardid on kolme erineva raskusastmega.

motoorikamang-flexipainterVärviliste kummide venitamine alusel oleva pildi järgi on üks mõnus pusimise ülesanne. Laps peab hoolega jälgima punktiirjoont, mis on alusele ette joonistatud, et siis seejärel kummid õigete nuppude/nagade/konksude ümber venitada. Mänguga on kaasas erinevas suuruses kummid, väiksemate kummide kasutamine nõuab paremaid peenmotoorseid oskusi kui suurte. Kui kummid on alusele ära pandud saab pildikaardi välja võtta ja vaadata kas pilt on samasugune nagu kaardil. Ülesannet võib keerukamaks muuta kasutades sooritamiseks ainult juhtivat kätt.

oppemang-raagi-mulle-kohustusedÜhegi lapsevaema jaoks ei tule üllatusena, et elus tuleb ette hetki, kus lapsele tuleb ühiskonnas kehtivad reegleid ja käitumisnorme korduvalt selgitada. Näiteks ei pea mängukaaslaste vahelisi tülisid lahendama rusikatega või millal on viisakas ühistranspordis teisele inimesele istet pakkuda. See sotsiaalseid oskuseid arendav mäng sisaldab pildikaarte kuuest olukorrast, millega lapsed tihti kokku puutuvad ning mis selgitavad selliseid väärtuseid nagu ausus, usaldusväärsus, julgus, abivalmidus, vastutustunne ja õiglus. Mängus on kuus erinevat viisakusjuhtumit, mis koosnevad viiest pildikaardist, mis tuleb õigesse ritta seada, et siis koos läbi arutada ja lahti rääkida, et laps oskaks edaspidi nendes olukordades õigesti käituda. Lisaks toetab mäng suurepäraselt lapse kõne- ja keele arengut, jutustamisoskust, eneseväljenduse ja suhtemisoskust.

veepliiatsiga-varviraamat-kujundidMiks pannakse ümmargune pitsa nelinurksesse karpi ja lõigatakse kolmnurkseteks tükkideks? Kujundid on kõikjal meie igapäevaelus ning laps õpib märkama ja seostama kujundeid igapäevaste esemete, detailide ja nende kasutusvõimalustega. Veepliiatsiga värviraamat tekitab põnevust ja üllatust, mis innustab last värvima, toetades lapse pliiatsihaarde väljakujunemist ja arendades käelisi oskusi. Lisaks toetab valmis värvitud pilt matemaatika õppimisel aluseks olevate geomeetriliste kujundite eristamist ning annab võimaluse pildile ilmunud esemete loetlemiseks. Raamatu suur võlu on see, et seda saab ikka ja jälle uuesti kasutada, sest vee kuivades kaob pilt nagu võluväel. See on suurepärane arendav mänguasi, mis lapsele igavates kohtades või pikkade reiside ajal nutiseadme asemel kätte anda.

voltimiskunst-lennukid-djecoKindlasti mäletab nii mõnigi lapsevanem veel seda vana head kollaste kaantega voltimise raamatut, mis oli täis kõikvõimalike voltimise ülesandeid. Voltimine on lapse jaoks üks keerulisemaid ülesandeid, sest lisaks osavatele näppudele on vaja väga head abstraktset mõtlemist ja planeerimisoskust, et saaksime ühest tavalisest paberilehest vahva mängulennuki. Samas on see äraununenud voltimistegevus ise üks parimaid viise nende oskuste arendamiseks. Kuna kõigil vanematel ilmselt seda kollaste kaantega raamatut riiulist võtta ei ole, siis valisime oma TOP 10 mänguasjade listi just selle paberlennukite voltimise mängu. Mängu suureks eeliseks on see, et voltimisjooned on paberile ette tehtud ehk lapsevanem ei pea tingimata ise lapse kõrval olema ja juhendama. Joonise järgi voltimine aitab arendada joonise lugemise oskust ja kujuneb lapse esmane tööoskus. Lisaks lapse suurele rõõmule enda volditud mänguasjast areneb veel kujundlik mõtlemine, mälu ja mänguasjaga mängimisel tuleb kasutusele loomingulisus.

magnetiline-puslemang-mereloomadPuslede kasulikkus ei tule vist ühelegi lapsevanemale üllatusena. See puslemäng on lapse jaoks veel põnevam, sest seda saab mängida nagu tõeline kalamees. Pusletükkide eemaldamiseks aluselt tuleb kasutada kahe-käe koostööd, hoides ühes käes pulka ning suunates selle pusletükil olevale magnetile, seejärel tuleb appi võtta teine käsi, et magneti külge kinnitunud pusletükk sealt ära võtta, et saaks uut tükki jahtima hakata. Kuna magneti pind puslel on päris väike, nõuab see lapselt head keskendumist, koordinatsiooni ja täpsust. Osavamad ‘’kalamehed’’ võivad proovida ka pusletükke alusele tagasi tõsta, tüki õigesse kohta pannes tuleb aidata teise käega see magneti küljest lahti. Pusletükkide sobitamine alusele arendab lapses ka probleemilahendamisoskust – kui tükk ei sobi süvendisse, siis kas peaksin seda keerama või hoopis teist asukohta proovima?